Archives for the ‘ تاریخی ’ Category

میراث فرهنگی ایرانیان

تاریخ تولید : ۱۳۸۷ • Category: آموزشی, تاریخی, تولیدات ویژه, گروه سنی ه, گروه سنی د
Tagged as:

تاريخ زندگي انسان در سرزمين ما به دو ميليون سال ‏پيش مي‌رسد. آثار به جا مانده بيانگر چگونگي ‏زندگي انسان و گذر از دوره‌هاي مختلف در اين تاريخ طولاني ‏است. هر ابزار سنگي، استخواني و چوبي و هر مجسمه يا ‏ظرف گلي و سفالي و فلزي نشاني زنده از رفتگان كهن در ‏اين سرزمين است. اين نشانه‌ها مي‌تواند همچون آينه‌اي ‏زندگي و باور هنر پيشينيان را بازتاب داده و جوينده ‏و بينندۀ تيزبين را با نمايي كلي از زندگي در ‏روزگاران كهن آشنا سازد. با اختراع خط انسان به ‏دورۀ فرهنگ‌سازي پا مي‌گذارد و تعامل فرهنگي با ‏ديگران به رشد و پيشرفت وي شتابي ديگر مي‌دهد. ايران ‏يكي از چند كشور فرهنگساز است كه همواره از ديرباز ‏سردمدار تمدن و دين و دانش بوده است.‏ در اين كتاب، تاريخ تمدن ايران بر پايۀ آثار موجود ‏در موزۀ ملي ايران ارائه مي‌شود تا زمينه‌اي باشد ‏براي درك هرچه بهتر زندگي مردم در اين سرزمين، و ‏آشنايي بيشتر با ديرپايي و استواري هويت ايراني در ‏فراز و فرود روزگاران.‏

قیمت : ۱۵۰۰۰۰ ریالمجموعۀ مصور تاریخ اسلام

تاریخ تولید : ۱۳۸۵ • Category: تاریخی, گروه سنی و, مذهبی
Tagged as:

پيش از اسلام چنان نبود كه عرب‌ها يكسره بريده از دنيای گرداگرد خود باشند و از همسايگان خود تأثير نپذيرند. تمدن ايران و روم و آيين‌هاي زرتشتي، عيسوي و كليمي در زندگي مادي و معنوي آنان تأثير داشته و تجارت با ايران و روم باعث مي‌شد كه بازرگانان عرب كه بيشتر از بزرگان قريش بودند بيش از ديگران با فرهنگ همسايگان متمدن خود آشنا باشند؛ چنانكه بسياري از كلمه‌هاي فارسي، رومي، مصري و حبشي توسط همين بازرگانان وارد زبان عربي شد. كتاب حاضر در بردارنده نقشه‌هاي جغرافيايي شبه جزيره عربستان در روزگار پيش و پس از اسلام، چگونگي گسترش سرزمين اعراب به سوي دنياي متمدن آن روزگار است. اين تصاوير دقيق براي جويندگان تاريخ اسلام درك عيني و روشن‌تري از خيزش شگرف عرب‌ها در پرتو تعاليم اسلام فراهم مي‌آرود. اين مجموعه شامل نقشه مصور تاريخي ظهور و گسترش اسلام، نقشه گنگ مصور تاريخي ظهور و گسترش اسلام، نقشه جهان اسلام، مجموعۀ مصور ۱۲قطعه نقشه‌هاي تاريخي صدر اسلام و كتابچۀ راهنماي نقشه مصور تاريخي ظهور و گسترش اسلام است.

قیمت : ۲۰۰۰۰ ریالشکست طبس (ازمجموعه روزها و یادها) ‏

تاریخ تولید : ۱۳۸۵ • Category: تاریخی, گروه سنی ه, گروه سنی د
Tagged as:

روزها مي‌آيند و مي‌روند و نمي‌توان از رفتن بازشان داشت. اما اگر آنها را به ياد سپرد و به خاطره‌هاي شخصي و اجتماعي و تاريخي پيوند زد، آنگاه مي‌توان آنها را در كنار امروز قرارداد و به كمك آن يادها و خاطره‌ها روشن‌تر به آينده‌ها نگريست. روزشمار واقعه طبس، از زمان اشغال سفارتخانه آمريكا در ايران تا آنچه در طبس رخ داد و به ناكامي نقشه‌ها و عمليات نظامي آمريكايي‌ها در ايران انجاميد، يادها و خاطره‌هايي است كه به حافظه تاريخي مردم اين سرزمين پيوند خورده و همواره در ياد و خاطره آنان زنده است.

قیمت : ۷۵۰۰ ریالمجموعۀ مصور تاریخی خلیج فارس

تاریخ تولید : ۱۳۸۴ • Category: تاریخی, گروه سنی و
Tagged as:

خليج فارس از بقاياي درياي تيتس است كه در حدود ۳۸ ‏تا ۲۵ميليون سال پيش با از بين رفتن درياي تيتس، اين ‏خليج كم‌كم شكل گرفت. از حدود ۱۰۰هزار سال پيش ايران ‏كاملاً مسكون شده بود و در آن كوير و بيابان وجود ‏نداشت و در حالي كه دوران يخبندان را طي مي‌كرد، به ‏علت پايين رفتن سطح آب اقيانوس و درياها در حدود ‏‏۱۲۰متر، در خليج فارس آبي وجود نداشت. قديمي‌ترين نام ‏خليج فارس كه از كتيبه‌هاي آشوری به دست آمده ‏‏«نارمراتو» (يعني تلخ) بوده است. در دوره هخامنشي‌ها، ‏به خليج فارس «درياتي هچاپارس اي‌تي» (دريايي كه از ‏پارس سر مي‌گيرد) مي‌گفتند... .‏ مجموعۀ حاضر مهمترين اطلاعات مربوط به شكل‌گيري خليج ‏فارس و تحول آن را در طول تاريخ، همراه نقشه‌هاي ‏دقيق و گويا از عوارض جغرافيايي، اسامي شهرهاي ‏اطراف آن و ديگر اطلاعات لازم از اين خليج هميشه فارس ‏را در اختيار خوانندگان قرار مي‌دهد.‏

قیمت : ۲۰۰۰۰ ریالخلیج فارس از گذشته تا حال

تاریخ تولید : ۱۳۸۴ • Category: تاریخی, گروه سنی و
Tagged as:

خليج فارس كه زماني در ميان سرزمين ما ايران قرار ‏داشت و امروز در جنوبي‌ترين نقطه آن جاي گرفته، ‏حوادث گفتني بسياري را بر خود ديده است. بطلميوس، ‏معروف‌ترين دانشمند علم هيئت و جغرافياي باستان، كه ‏در قرن دوم ميلادي مي‌زيست در كتاب جغرافياي خود كه ‏به زبان لاتين نوشته، از اين خليج به نام «پرسيكوس ‏سينوس» ياد كرده است. اين اصطلاح كه اكنون در بيشتر ‏كتاب‌هاي لاتين به صورت «سينوس پرسيكوس» درآمده و به ‏معني «خليج فارس» است، به همين معني به همه زبان‌هاي زنده ‏دنيا ترجمه شده است. استرابون، جغرافيدان نامي يوناني ‏نيز كه در نيمه دوم قرن پيش از ميلاد به دنيا آمده و ‏تا نيمه اول قرن پس از ميلاد مي‌زيسته است، مي‌نويسد: ‏‏«عرب‌ها بين خليج عرب (درياي احمر) و «پرسيكون ‏كااي‌تاس» (خليج فارس) جاي دارند.‏ كتاب حاضر داراي اطلاعات گسترده‌اي درباره اين بخش ‏جدايي ناپذير از كشورمان ايران است و شما را با ‏جغرافيا، تاريخ، شرايط اقتصادي و آداب و رسوم مردم ‏مسلمان حاشيه آن آشنا مي‌كند.‏

قیمت : ۱۶۰۰۰ ریالحکایت پای دار

تاریخ تولید : ۱۳۸۱ • Category: تاریخی, گروه سنی ه
Tagged as:

تاريخ معاصر ايران فراز و نشيب هاي فراواني داشته است. شايد يکي از مهمترين آنها که درعين حال نقطه عطف تحولي اجتماعي و سياسي نيز محسوب مي شود، انقلاب مشروطيت باشد که همواره از ديد مورخان و صاحبنظران از زواياي گوناگون مورد بررسي قرار گرفته است. بي هيچ ترديد، يکي از شخصيتهاي شاخص آن دوره پرآشوب شيخ فضل الله نوري است که جان خود را بر سر افکار و انديشه هاي خود درباب مشروطيت گذاشت. دراين کتاب، نويسنده کوشيده است زندگي او را از دوره جواني تصوير کرده و سپس به جايگاه او در تحولات آن دوران بپردازد.

قیمت : ۹۰۰۰ ریالشاه ها و تاج ها

تاریخ تولید : ۱۳۸۰ • Category: تاریخی, گروه سنی د
Tagged as:

کتاب شاه ها و تاج ها از مجموعه "روزها و يادها" گذري بر صفحه اي از تاريخ معاصر ايران است که با تاجگذاري رضا شاه پهلوي در روز چهارم ارديبهشت ماه سال ١٣٠٥ هجري خورشيدي آغازمي شود. اين تاجگذاري که بادخالت بيگانگان درامور داخلي ايران و قيامهاي آزادِيخواهان ايران دراطراف واکناف مملکت گره خورده بود سرانجام به دگرگوني نهايي سلطنت قاجار به پهلوي، قلع وقمع مخالفان و آزاديخواهان کشور وتثبيت حکومت پهلوي دراين کشور منجر شد. کتاب باذکر وشرح مختصري از چهره هاي درگير دراين تحول، صفحه مهمي از تاريخ معاصر ايران را براي خوانندگان جوان ورق مي زند.

قیمت : ۵۰۰۰ ریالاشغال

تاریخ تولید : ۱۳۸۰ • Category: تاریخی, گروه سنی د
Tagged as:

اتومبيل علي منصور، نخست وزير وقت، جلو کاخ سعدآباد توقف کرد. او پياده شد و تا کاخ شاه را تقريباً دويد. به او گفتند: " اعلي حضرت در سربالايي خيابان قدم مي زنند." هراسان خود را به او رساند. شاه پرسيد: "چه خبر شده؟ چرا رنگت پريده؟ اتفاقي افتاده؟ " نخست وزير توضيح داد: "ساعت چهار صبح امروز سفراي انگليس و شوروي به من اطلاع دادند که قواي نظاميشان از جنوب و شمال به ايران حمله کرده است." رضا شاه باورش نشد، اما وقتي نخست وزير يادداشتهاي آنها را برايش خواند، دستش را به درختي گرفت و کنار نهر آب روي شنها نشست و مدتي طولاني هيچ نفهميد.

قیمت : ۵۰۰۰ ریالپولیساریو

تاریخ تولید : ۱۳۵۹ • Category: تاریخی

ملت مسلمان صحرا نمونه بارز ملتي است كه مي خواهد مستقل زندگي كند، و همه تلاش خود را به كار گرفته است تا در كام جهانخواران و نماينده آنها ، سلطان مراكش، نيفتد. آنها مي دانند كه شرط پيروزي، وحدت همه نيروها و پيشگيري ازتفرقه و پراكندگي است. بنابراين، همه آنها در “جبهه پوليساريو“ گرد هم آمده اند، تا به كمك هم، دشمن مشترك را از پاي درآورند. اين كتاب جهت آشنايي نوجوانان با تلاش اين ملت مبارز فراهم آمده است.

قیمت : ۴۵۰ ریالجبهه میهن پرستان زیمبابوه

تاریخ تولید : ۱۳۵۹ • Category: تاریخی

زيمبابوه كشوري است در جنوب قاره افريقا و همسايه كشورهاي موزامبيك، زامبيا، افريقاي جنوبي و بوتسوانا. از اواخر قرن پانزدهم ميلادي، اين كشورمورد توجه استعمارگران واقع شد. تا اينكه مبارزات مردم به تشكيل جبهه ميهن پرستان زيمبابوه انجاميد. دركتاب حاضر، اطلاعاتي تاريخي از اين كشور و مبارزات مردم آن براي كسب استقلال ارائه شده است.

قیمت : ۴۰۰ ریال