در روز جهانی کودک نسل جدید دارا و سارا رخ نمایاندند

• ۱۳۸۸ • تازه های تولید
فرستادن این نوشتار با نامه فرستادن این نوشتار با نامه چاپ این مطلب چاپ این مطلب

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان،‌ آیین رونمایی از عروسک‌های جدید دارا و سارا، در حاشیه جشنواره یک هفته با کانون و هم‌زمان با روز جهانی کودک برگزارشد.

محسن چینی‌فروشان، در این مراسم با تبریک روز جهانی کودک به کودکان و دست‌اندرکاران حوزه کودکان، با اشاره به استقبال مخاطبان از عروسک‌های دارا و سارا، انتقادهای عموما خارجی شکل‌گرفته درباره این عروسک‌ها را یادآوری کرد و گفت: وقتی بحث عروسک‌های دارا و سارا مطرح شد، عکس‌العمل‌هایی در داخل و اغلب خارج کشور به وجودآمد.

برخی در خارج از کشور، از این اقدام جمهوری اسلامی با عنوان جنگ نرم یاد کردند و گفتند که ایران با هدف سیاسی تصمیم به ساخت این عروسک‌ها گرفته است، اما هدف ما تولید فرهنگ و ایجاد بستری تازه برای فرهنگ بود. او افزود: برای بزرگ‌ترها، عروسک فقط یک وسیله بازی برای بچه‌هاست اما ما که با کودکان کار می‌کنیم می‌دانیم که برای بچه‌ها، ‌عروسک موجودی جاندار است. کودکان با عروسک حرف می‌زنند؛ ‌برایش شعر می‌خوانند؛ او را می‌خوابانند؛ لباس‌هایش را عوض می‌کنند و در کل با عروسک زندگی می‌کنند؛ لذا عروسک ـ منهای ارزش مادی آن‌ ـ برای بچه‌ها ارزش ویژه‌ای دارد و به همین دلیل از عروسک استقبال می‌شود. به گفته چینی‌فروشان، علاقه به عروسک تا حدی است که نزدیک به ۵۰ درصد از اسباب‌بازی‌هایی که وارد کشور می‌شود، عروسک است.

مدیرعامل کانون پرورش فکری، توجه به هویت ایرانی و ملی را مهم‌ترین پیام دارا و سارا دانست و درباره برنامه‌های کانون در تولید و انتشار این عروسک‌ها گفت: برنامه و انتظار کانون این است که مجموعه عروسک‌ها و وسایل جنبی آن‌ها هر چه بیش‌تر توسعه پیدا کنند. ما در مرحله اول تولید دارا و سارا به بخشی از این اهداف رسیدیم. وی اشاره کرد که لوازم جنبی عروسک‌ها خیلی زیاد تولید و نزدیک به ۴۰۰ قلم از لوازم جنبی این عروسک‌ها به بازار عرضه شد و البته تولید آن عمدتا با بخش خصوصی بود. به گفته چینی‌فروشان، بخش خصوصی سرمایه‌گذاری خوبی در تولید لوازم جنبی دارا و سارا کرد و هدف هم استفاده کودکان از لوازم التحریر با مارک‌های ایرانی بود. چینی‌فروشان با اشاره به انتقادهایی که برخی از کارشناسان ایرانی به عروسک‌های دارا و سارا وارد کردند گفت: هر آغازی، مسایل و مشکلات خود را دارد. عروسک‌هایی که ۶۰ سال از عمر آن‌ها می‌گذرد باز هم مشکلاتی دارند. بیش‌تر انتقادها روی قیمت بود. هرچند به نظر ما با توجه به کیفیت عروسک‌ها، ‌قیمت مناسب بود اما همه از کانون انتظار دارند که تولیدات خود را با قیمت پایین‌تری عرضه کند. البته کانون در مورد پروژه دارا و سارا هیچ‌وقت به دنبال سود نبوده است.

او ادامه داد: برخی به سنگینی وزن عروسک‌ها انتقاد می‌کردند که نسل جدید دارا و سارا با توجه به این نقد و نظرها طراحی شده است. این عروسک‌ها با وزنی سبک‌تر، قدی کوتاه‌تر و قیمت کم‌تر نسبت به نسل گذشته عرضه خواهند شد. قد عروسک‌های نسل اول دارا و سارا ۴۰ سانتی‌متر بود اما نسل جدید ۳۰ سانتی‌متری هستند. او در پایان با تشکر از همه دست‌اندرکاران کانون و کسانی‌که به طراحی و تولید عروسک‌های دارا و سارا پرداختند، تقارن رونمایی از این عروسک‌ها را با روز جهانی کودک مبارک دانست و از ورود نسل جدید عروسک‌ها دارا و سارا پس از ۱۵ آبان امسال به بازار اسباب‌بازی کشور خبر داد.

در پایان مراسم محسن چینی‌فروشان، مهدی باقری معاون تولید، مجید قادری مدیر سرگرمی‌های سازنده و فرزانه بابایی، طراح نسل جدید عروسک‌های دارا و سارا از این عروسک‌ها رونمایی کردند.