ده جایزه‌ی چهارمین دوره‌ی جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوان به انتشارات کانون تعلق گرفت

• ۱۳۸۸ • تازه های تولید
فرستادن این نوشتار با نامه فرستادن این نوشتار با نامه چاپ این مطلب چاپ این مطلب

ده عنوان از کتاب‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در میان آثار برتر چهارمین دوره‌ی جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوان قرارگرفت.
به گزارش روابط عمومی کانون، این جشنواره که توسط انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان با همکاری معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود امسال در چهارمین دوره‌ی خود آثار ناشران دولتی و غیر عضو انجمن را نیز مورد ارزیابی قرار داد.
در آیین اختتامیه این جشنواره که با حضور دکتر محسن پرویز معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علی‌اکبر اشعری رییس کتابخانه ملی ایران در سالن همایش‌های این کتابخانه برگزار شد نادر قدیانی رییس هیات مدیره انجمن ناشران کتاب کودک و نوجوان صنعت نشر کتاب کودک را مظلوم خواند و گفت در ۲۰ سال گذشته دغدغه ما این بود که چگونه کتاب را به خانواده‌ها برسانیم.
وی با یادآوری خاطرات گذشته به این مساله اشاره کرد که سال‌های نخست تاسیس انجمن با همکاری کانون نمایشگاه‌هایی را در پارک‌های تهران برگزار کردیم که کل فروش ما در آن دوره به ۲۰۰هزار تومان هم نرسید ولی تعداد اندک اعضای انجمن در آن زمان اکنون به ۵۸ عضو افزایش یافته است.
زارع‌زاده دبیر انجمن نیز با قرائت بیانیه این تشکل فرهنگی دو محور اصلی فعالیت انجمن را تلاش برای در دسترس قرار دادن کتاب در بین خانواده‌ها و مربیان و توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در میان کودکان برشمرد و البته توضیح داد که انجمن در دستیابی به هدف نخست با مشکلاتِ بیشتری روبرو بوده است.
در این مراسم و بر اساس رای داوران، جوایز در سه سطح برترین‌های کتاب، برگزیده‌ها و تشویقی و در سه گروه اعضای انجمن، ناشران غیردولتی و ناشران دولتی به برگزیدگان این جشنواره اهدا شد.
داوران این جشنواره شامل جمال‌الدین اکرمی، محمود برآبادی، محمدعلی بنی‌اسدی، مهرداد تویسرکانی، فریده شهبازی، آتوسا صالحی، محمد قصاع، کاظم طلایی، حمید نوایی‌لواسانی، ابوالفضل همتی‌آهویی و محسن یگانه کاری به ریاست شهرام اقبال‌زاده تمامی آثار منتشر شده در حوزه نشر کتاب کودک و نوجوان در سال ۱۳۸۷ را در چهار رشته متن ادبی(شعر و داستان)، متن غیر داستانی، تصویرگری و مدیریت نشر مورد بررسی قرار دادند.
بر اساس رای گروه داوری دو کتاب “پرنده طلایی” منوچهر کریم‌زاده و “بیا بگیر سیب را” بیوک ملکی از انتشارات کانون در میان آثار بخش برترین‌های کتاب قرار گرفتند.
در بخش برگزیده‌ها نیز نام چهار کتاب “خفاش دیوانه” به نویسندگی جین ویلیس ترجمه معصومه انصاریان، “لولوی قشنگ من” سحر انواری، “مرد جوان و خیاط حیله‌گر” فرشته وظیفه‌شناس و “هاجستم و واجستم” افسانه شعبان‌نژاد از انتشارات کانون به چشم می‌خورد.
بخش تشویقی جشنواره نیز نام چهار کتاب دیگر کانون را شامل کتاب‌های “ارنگ ارنگ بگو چه رنگ” افسانه شعبان‌نژاد، “بازی با آوا، بازی با الفبا” زهره پریرخ، “چگونه عکس سه بعدی بگیریم؟” محمدجواد پوست‌پرداز و جمال رادفر و “تو مادر منی؟” محمدرضا شمس را در میان آثار این معرفی شده این بخش قرار داد.
به تازگی ۱۵ کتاب کانون در موفقیتی دیگر در میان برگزیدگان جشنواره کتاب سلام که توسط دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار می‌شود قرار گرفتند.
این گزارش می‌افزاید در آیین اهدای جوایز چهارمین دوره‌ی جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوان معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر حمایت دولت از حوزه نشر کتاب کودک و نوجوان تاکید کرد و گفت: در سال‌هایی از دهه ۶۰ شاهد رشد منطقی حوزه تالیف کتاب کودک و نوجوان بودیم که متاسفانه این روند ادامه پیدا نکرد و تکرار نشد به نظر من سیاست‌های دولت، و حمایت آن در کنار انگیزه نویسندگان می‌تواند به رونق این حوزه کمک کند.
محسن پرویز به برنامه‌ریزی هیات نظارت بر ضوابط نشر کتاب‌های کودک و نوجوان در این معاونت برای تعیین نوع حمایت دولت از این حوزه اشاره کرد و افزود: در این هیات کارشناسان این حوزه و نمایندگان منتخب شورای فرهنگ عمومی کشور حضور دارند و دولت قصد دارد به طور کامل از نشر کتاب کودک و نوجوان حمایت کند.
وی در عین حال حمایت از تشکل‌های حوزه نشر کتاب به ویژه کتاب کودک و نوجوان و معرفی نشر ایران در خارج از کشور را از دیگر سیاست‌های معاونت فرهنگی وزارت ارشاد برشمرد.
به گفته وی علاوه بر تلاش برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی در خارج از کشور تا پایان سال جاری شاهد افتتاح اولین نمایشگاه تخصصی کتاب در مناطق آزاد تجاری خواهیم بود که برنامه‌ریزی‌های اولیه برای برگزاری آن آغاز شده است.
علی‌اکبر اشعری رییس کتابخانه ملی ایران نیز ضمن آرزو برای وسیع‌تر شدن دایره جشنواره از برگزار کنندگان این جشنواره خواست معیارها و ملاک‌های ارزیابی آثار را در اختیار ناشران قرار دهند تا همه بتوانند در این رقابت شرکت کنند.
ارایه گزارش توسط معصومه انصاریان دبیر جشنواره بخش دیگری از این مراسم بود که در این گزارش عنوان شد که بیش از ۳هزار عنوان کتاب منتشر شده توسط ۸ ناشر دولتی ۲۴ عضو انجمن و ۹۱ ناشر خصوصی در ۳ مرحله مورد ارزیابی قرار گرفته است که در نهایت برای بخش پایانی جشنواره ۴۹ کتاب انتخاب شد.
بیانیه گروه داوری نیز توسط شهرام اقبال‌زاده قرائت شد بیانیه‌ای که در آن بر ضرورت حضور ویراستاران و مدیران حرفه‌ای و کار کشته در فرآیند انتخاب و انتشار کتاب تاکید شده است.
داوران جشنواره در عین حال از ضعف آثار تالیفی با موضوع‌های مذهبی سخن گفته‌اند و به این نکته اشاره کرده‌اند که در سال ۱۳۸۷ کتاب‌های مذهبی از رشد بسیار خوبی به لحاظ کمیت برخوردار است اما متاسفانه به لحاظ کیفیت محتوا و خلاقیت در طرح جذاب مفاهیم دینی، دچار رکود و سیر نزولی است که جا دارد به طور جدی به آسیب‌شناسی آن پرداخت.
حضور سرویراستاران در نشر کتاب کودک و نوجوان از چنان اهمیتی برخوردار بود که برگزار کنندگان جشنواره با استناد به نظر گروه داوری بخشی از برنامه خود را به سخنرانی دکتر مهدی حجوانی در این باره اختصاص دادند.
این نویسنده و پژوهش‌گر عرصه ادبیات کودک در سخنرانی خود ابتدا توضیح داد منظور او از ویراستاری، ویرایش بعد از پذیرش اثر نیست و منظور او ویرایش فعال کتاب نه منفعل آن است.
وی تصریح کرد که حضور این سر ویراستاران با اختیار کافی باعث می‌شود آثاری به تعبیر او شسته رفته و متناسب با نیازهای خوانندگان مورد تصویب قرار گیرد.
حجوانی خاطرنشان کرد که در صنعت نشر کتاب کودک و نوجوان باید به سمت ایجاد جریان برویم و از پراکندگی در انتشار کتاب توسط یک ناشر پرهیز کنیم که این مهم به کمک سرویراستاران حرفه‌ای محقق می‌شود.
او توجه به منافع ناشر، نویسنده، شاعر و تصویرگر، شناخت از وضعیت جامعه و علاقه خوانندگان، اطلاع از نیازهای گروه‌های سنی، شناخت از جریان‌های ادبی و افول و ظهور نویسندگان و شناخت از رسانه‌های دیگر غیر از کتاب و برنامه‌ریزی برای آینده و سوق دادن ذهنیت ناشر به سمت چاپ کتاب‌ در حوزه‌های تخصصی را از ویژگی‌های یک سرویراستار حرفه‌ای خواند.
چهارمین دوره‌ی جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوان عصر روز ۱۱ آبان در کتابخانه ملی ایران برگزار شد.