درخشش دو فیلم پویانمایی کانون در سی و نهمین جشنواره بین‌المللی رشد

• ۱۳۸۸ • تازه های تولید
فرستادن این نوشتار با نامه فرستادن این نوشتار با نامه چاپ این مطلب چاپ این مطلب


فیلم پویانمایی “ماهوری” به کارگردانی فاطمه گودرزی در نخستین حضور جشنواره‌ای، تندیس زرین سی و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد را از آن خود ساخت.
به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، داوران مسابقه بین‌الملل این جشنواره در بخش پویانمایی علاوه بر این فیلم یک تندیس سیمین فیلم “ارس” از آلمان، و یک دیپلم افتخار به فیلمِ دیگر کانون “مرد جوان و خیاط حیله‌گر” به کارگردانی راشین خیریه اهدا کردند.
جایزه ویژه هیات داوران در این بخش نیز به فیلم “تات و تارت” از سوئد تعلق گرفت.
مراسم پایانی این جشنواره عصر روز ۱۶ آبان در تالار وحدت برگزار شد.
ماهوری پویانمایی ۳۵ میلیمتری است که به مدت ۱۲ دقیقه و با نویسندگی، تدوین، گرافیک و کارگردانی فاطمه گودرزی توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۸۸ تولید شده است.
پویانمایی این فیلم را فاطمه گودرزی، الهه محمدخانی و نوشین کربلایی برعهده داشته‌اند و از مهدی کریم‌خانی، وجیه ا.. فردمقدم به عنوان مشاور هنری نام برده شده است.
ماهوری در باره جوانی است که به دنبال آموختن ساز است ولی نمی‌داند چرا کار آموختن خوب پیش نمی‌رود. تا اینکه با نوازنده‌ای بسیار ماهر آشنا می‌شود و مدتی را به همراهی او می‌گذراند، سرانجام متوجه مطالبی می‌شود که به جریان آموختن‌اش کمک می‌کند
بر اساس این گزارش، فیلم مرد جوان و خیاط حیله گر به کارگردانی راشین خیریه نیز تاکنون با حضور در جشنواره‌های مختلف داخلی و بین‌المللی جوایزی را به خود اختصاص داده است.
این فیلم در ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم پویانمایی تهران در اسفند ۱۳۸۷ تندیس طلایی فیلم اول بخش مسابقه ایران و جایزه ویژه هیات داوران به همراه تندیس طلایی بخش مسابقه بین‌الملل این جشنواره را از آن خود کرد.
راشین خیریه (برنده جایزه افق‌های تازه نمایشگاه بین‌المللی بولونیای ایتالیا برای تصویرگری کتاب ارنگ ارنگ بگو چه رنگ؟)، ایده این انیمیشن را از مثنوی مولوی گرفته و با ساخت این فیلم تلاش کرده‌ است تا نوجوانان ایرانی تا حدودی با فضای قدیم و ادبیات غنی کشور آشنا شوند.
او پیشتر کتابی را با همین نامِ مرد جوان و خیاط حیله‌گر در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان تالیف و تصویرگری کرد که این کتاب نیز موفقیت‌های متعددی را برای وی در پی داشت که دریافت جایزه از جشنواره کتاب سلام و قرار گرفتن در میان آثار برگزیده چهارمین دوره‌ی جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوان از آن جمله است.