دهه فجر امسال عرضه می‌شود نسل جدید عروسک‌های دارا و سارا در خانه‌های کودکان ایرانی

• ۱۳۸۸ • تازه های تولید
فرستادن این نوشتار با نامه فرستادن این نوشتار با نامه چاپ این مطلب چاپ این مطلب

اسباب بازی‌فروشی‌های ایران، نسل جدید عروسک‌های دارا و سارا را هم‌زمان با دهه فجر انقلاب اسلامی به کودکان و نوجوانان عرضه می کنند.
محسن چینی‌فروشان مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اعلام این خبر از عرضه این عروسک‌ها با چهره‌ای جدید و قیمتی مناسب در سی و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی کانون، وزن سبک‌تر، اندازه کوچک‌تر و قیمت کم‌تر نسبت به نسل گذشته، از مشخصه‌هایی است که چینی‌فروشان برای توصیف نسل جدید این عروسک ها به آن اشاره کرد.
قد عروسک‌های نسل اول دارا و سارا ۴۰ سانتی‌متر بود که نسل جدید به ۳۰ سانتی‌متر تغییر یافت.
مدیرعامل کانون افزود: اولین محموله این عروسک‌ها که طراحی آن در ایران و ساخت آن در کشور چین صورت گرفته است، اواخر هفته گذشته وارد بندر بوشهر شده و کار ترخیص آن در حال انجام است.
به گفته چینی‌فروشان در مرحله نخست، عروسک دارا با یک مدل لباس و عروسک‌های سارا با دو نوع آرایش مو و رنگ لباس ارایه می‌شود و پس از آن لوازم جانبی این عروسک‌ها نیز در بازار توزیع خواهد شد.
او گفت لباس‌های محلی ایرانی برای این عروسک‌ها در استان‌های مختلف کشور دوخته می‌شود تا دارا و سارا فرهنگ و لباس اقوام گسترده و متنوع ایران و مشاغل مختلف را به کودکان و نوجوانان معرفی کنند.
مدیرعامل کانون تجربه عرضه نسل اول این عروسک‌ها را تا حدودی راضی کننده ارزیابی کرد و گفت: مهم‌ترین پیام دارا و سارا توجه به هویت ایرانی و ملی و مهم‌ترین هدف ما تولید فرهنگ و ایجاد بستری تازه برای فرهنگ است در عین حال انتظار داریم که مجموعه عروسک‌ها و وسایل جنبی آن‌ها هر چه بیش‌تر توسعه پیدا کنند.
وی از بخش خصوصی خواست همان‌گونه که در ساخت لوازم جنبی این عروسک‌ها نقش داشته‌اند و سرمایه‌گذاری‌های مناسبی انجام داده‌اند در این مرحله نیز به همکاری‌های خود با کانون ادامه دهند چرا که استفاده کودکان و نوجوانان از لوازم‌التحریر با مارک‌های ایرانی از اهدافی است که کانون در این زمینه به شدت مورد توجه قرار داده است.
چینی‌فروشان مهر امسال در آیین ویژه‌ای که هم‌زمان با روز جهانی کودک برای رونمایی از چهره‌ جدید عروسک‌های دارا و سارا برپا شده بود، توضیح داد که در چند سال گذشته نزدیک به ۴۰۰ نوع وسایل جانبی و لوازم‌التحریر با نشان دارا و سارا توسط بخش خصوصی تولید و عرضه شده است.
مدیرعامل کانون از انتقادهایی که برخی از کارشناسان ایرانی به عروسک‌های دارا و سارا وارد کرد‌ه‌اند نیز سخن گفت و تاکید کرد که هر آغازی، مسایل و مشکلات خود را دارد حتی عروسک‌های معروفی که ۶۰ سال از عمر آن‌ها می‌گذرد باز هم مشکلاتی دارند. بیش‌تر انتقادها روی قیمت بود. هرچند به نظر ما با توجه به کیفیت عروسک‌ها، ‌قیمت مناسب بود اما همه از کانون انتظار دارند که تولیدات خود را با قیمت پایین‌تری عرضه کند.
وی در پایان با اشاره به این موضوع که کانون در مورد پروژه دارا و سارا هیچ‌وقت به دنبال سود نبوده است، خاطر نشان کرد که نسل جدید دارا و سارا با قیمتی نزدیک به چهل درصد ارزان‌‌تر از گذشته در فروشگاه‌های کانون و اسباب‌بازی فروشی‌های سراسر کشور به فروش خواهد رسید.