تشنه لبان، مقتل عاشورایی حمید گروگان رونمایی شد

• ۱۳۸۸ • تازه های تولید
فرستادن این نوشتار با نامه فرستادن این نوشتار با نامه چاپ این مطلب چاپ این مطلب

انتشار مقتل بلند عاشورایی تشنه لبان پاسخی به نیاز جامعه، به ویژه نوجوانان برای خواندن یک اثر مناسب مذهبی است.
به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، جمعی از نویسندگان وهنرمندان و مدیر عامل و مسوولان کانون در آیین ویژه‌ای گردهم آمده بودند تا از کتاب تشنه لبان حمید گروگان رونمایی کنند و او در این نشست با تاکید بر نیازهای جامعه برای داشتن یک مقتل عاشوراییِ به بیان وی جمع و جور، توضیح داد که جالی خالی چنین کتابی در میان آثار مذهبی به چشم می‌خورد.
وی در این آیین که در روزهای مابین اربعین حسینی و ایام سوگواری رحلت نبی مکرم اسلام(ص) برگزار شد، در فضایی حزن انگیز، گوشه‌هایی از کتاب خود را قرائت کرد و حاضران را تحت تاثیر قرار داد.
گروگان به سیر تاریخی نگارش این کتاب اشاره کرد و یادآور شد: ایده اصلی این کار را از میان سخنان دکتر گلزاری حدود سال‌های ۱۳۶۸ یا ۱۳۶۹ در دفتر مجلات رشد گرفتم که می‌گفت کاش یک نویسنده‌ای پیدا شود و یک مقتل خواندنی برای نوجوانان تهیه کند و آن‌ها را به خواندن داستان‌های عاشورا ترغیب کند بعدها تاکید مقام معظم رهبری بر این موضوع که به جای مطالب نامفهوم، غلط، اغراق آمیز و غیر مستند برخی مداحان در باره عاشورا، چه خوب است که مقتل‌هایی داشته باشیم که مردم به آن رجوع کنند و مداحان از روی آن نوحه سرایی کنند، مرا به نوشتن این اثر تشویق کرد.
وی در ادامه از سختی کار نگارش این مقتل و توسل به بارگاه ملکوتی امام حسین (ع) در کربلا سخن گفت و اظهار کرد که برای نگارش این کار بیش از ده سال وقت صرف شده است.
مهدی باقری معاون تولید کانون هم در این نشست کتاب تشنه لبان را بازتاب دهنده فرهنگ عاشورایی توصیف کرد و گفت: از ۶ ماه پیش کار ساخت یک موسیقی متناسب با این مقتل آغاز شده است و قصد داریم همراه با گفتار و موسیقی نیز این اثر را منتشر کنیم.
وی همچنین از برنامه واحد سینمایی کانون برای ساخت یک فیلم انیمیشن با الهام از این مقتل خبر داد و تاکید کرد: معاونت تولید کانون به دنبال ارایه آثار شاخصی در حوزه‌های مختلف اعم از کتاب، فیلم و موسیقی با مضامین عاشورایی است و در این زمینه تلاش می‌کنیم تا الگوهایی مانند تشنه‌لبان را با هدف تاثیرگذاری در فرهنگِ جامعه اسلامی عرضه کنیم.
حمید رضا شاه آبادی مدیر انتشارات کانون قصه دلاوری امام حسین و یارانش را روایتی نامکرر توصیف کرد که با هر بار تکرار آن انگار برای اولین بار است که به این قصه نگاه می‌کنیم.
وی رجوع هنرمندان به این واقعه را نگاه از زوایه‌ای تازه به روایت دانست و خاطر نشان کرد: نثر حمید گروگان در تشنه‌لبان‌ و استفاده او از معتبرترین منابع تاریخی و اسلامی این کتاب را به اثری ماندگار و قابل توجه تبدیل کرده است.
تجزیه و تحلیل کتاب تشنه لبان در این نشست به سعید روح افزا نویسنده شاخص ادبیات مذهبی و برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی سپرده شده بود.
او با اشاره به سه رویکرد کتاب‌های مذهبی در نقل تاریخی، تحلیلی و نگاه عاطفی به واقعه عاشورا بر این نکته تاکید کرد که کتاب تشنه لبان هر سه این رویکردها را باهم جمع کرده است که این ویژگی شاخصی برای این مقتل به شمار می‌رود.
به گفته وی استحکام و پختگی نثر، علی رغم حجیم بودن و طولانی بودن متن در کنار قدرتی که نویسنده در توصیف وقایع از خود به نمایش گذاشته است، از دیگر ویژگی‌های مثبت این اثر مذهبی است.
کوروش پارسانژاد مسوول بخش گرافیک کانون و طراح گرافیک اثر نیز این کتاب را در امتداد و در مسیر تکاملی آثار قبلی‌اش به ویژه کتاب “حکایت‌نامه” برشمرد و توضیح داد که تشنه لبان به معنای واقعی یک کتاب است چرا که در ایران کمتر اتفاق می‌افتد در یک کتاب همزمان به فرم، محتوا، طراحی، قطع، جنس کاغذ و حتی جلد به صورت هم‌زمان فکر شود.
هاجر سلیمی نمین تصویر‌گر کتاب نیز در این نشست پیرامون تصویرگری تشنه لبان توضیحاتی ارایه کرد.
در نشست رونمایی از کتاب تشنه لبان حمید گروگان محسن چینی فروشان عضو هیات مدیره کانون در سخنانی بر این نکته تاکید کرد که جای چنین اثری واقعا در میان کتاب‌های کانون خالی بود و این یک اتفاق بزرگ و کم نظیر در عرصه ادبیات مذهبی است.
وی با ارزیابی فعالیت‌های انتشارات کانون در چند سال اخیر به ویژه درعرصه ادبیات مذهبی، خاطر نشان کرد که همیشه دغدغه ما این بود که چه کتابی در زمینه‌های مذهبی با چه ادبیاتی باید منتشر شود؟ که خوشبختانه انتشارات کانون مسیر خوبی را در این زمینه طی کرد.
مدیر عامل سابق کانون به افراط و تفریط در این زمینه نیز پرداخت و گفت: برخی می‌گفتند که کانون نباید سراغ ادبیات دینی برای کودکان برود و در مقابل برخی نیز انتظار داشتند که هرچه کتاب در کانون منتشر می‌شود باید دینی ومذهبی باشد.
وی عنصر اخلاص و نیت پاک صاحب اثر را رمز ماندگاری آثار مذهبی دانست و اظهار امیدواری کرد کتاب تشنه لبان با دارا بودن متن روان و سلیس خود مورد استفاده خانواده‌ها و نوجوانان قرار گیرد.
در پایان نشست رونمایی از کتاب تشنه لبان به حمید گروگان و دست اندرکاران چاپ این اثر لوح تقدیر و هدایایی از سوی کانون اهدا شد.
این نشست هم‌زمان با سی و یکمین سال‌گرد پیروزی انقلاب اسلامی در مزکز آفرینش‌های فرهنگی، هنری کانون در تهران برگزار شد.
کتاب تشنه لبان مقتلی عاشورایی است که در ۳۲۰ صفحه و با زبانی روان و یک دست برای مخاطبان عمومی به ویژه نوجوانان و جوانان نگاشته شده است.
نویسنده در این کتاب با رجوع به معتبرترین منابع تاریخ عاشورا، حوادث این روز بزرگ را با دقت و جز به جز روایت کرده، آن‌چنان که خواننده، خود را در گرماگرم نبرد اصحاب سالار شهیدان با سپاه کفر می‌یابد و از مشاهده دلاوری‌های شهیدان کربلا به وجد آمده و بر مصیبت وارد شده به خاندان گرامی پیامبر اشک می‌ریزد.
این کتاب در ۵ هزار نسخه و با قیمت ۸۰ هزار ریال منتشر شده است.