کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ناشر برگزیده سال شد

• ۱۳۸۹ • تازه های تولید
فرستادن این نوشتار با نامه فرستادن این نوشتار با نامه چاپ این مطلب چاپ این مطلب

به گزارش روابط عمومی کانون، هیات داوران این گزینش در میان ناشران وابسته به نهادهای دولتی و عمومی حوزه کودک و نوجوان، انتشارات کانون را به دلیل داشتن تعداد عناوین قابل توجه چاپ اول، توجه به نیاز مخاطبان خاص به خصوص نابینایان، استفاده از تصویرگری داخلی با رویکرد بومی و ملی، توجه به تالیف و داشتن آثار ممتاز در جشنواره‌های معتبر علمی و فرهنگی کشور به عنوان برگزیده معرفی کرد.
این لوح تقدیر و تندیس را سیدصادق رضایی رییس هیات مدیره و مدیرعامل کانون در حالی از دست محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران دریافت کرد که پیش از این کانون در سال‌های ۱۳۸۴، ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ نیز این عنوان را از آن خود کرده بود.
در مراسم پایانی بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در بخش کودک و نوجوان و در میان ناشران بخش خصوصی انتشارات قدیانی و در میان ناشران شهرستانی، انتشارات عروج اندیشه به این عنوان دست یافت.
در همین بخش انتشارات براق نیز به دلیل توجه به تصویرگری بومی و فعالیت در حوزه چاپ و نشر بین‌الملل شایسته تقدیر شناخته شد.
بر اساس این گزارش توجه انتشارات کانون به نیاز مخاطبان خاص به خصوص نابینایان، از آن رو حایز اهمیت به نظر می‌رسد که کانون تاکنون بیش از ۷۰ عنوان کتاب به خط بریل برای کودکان و نوجوانان نابینا منتشر کرده است و با انتشار کتاب‌های گویا و دیگر محصولات فرهنگی و دارا بودن ۴ مرکز فراگیر برای کودکان دارای نیازهای ویژه (نابینا، ناشنوا و معلول جسمی و حرکتی) بر اهمیت توجه به این قشر تاکید کرده است.
مدیرعامل کانون در حاشیه مراسم اهدای جوایز ناشران برگزیده نمایشگاه کتاب بار دیگر بر اهمیت این موضوع تاکید کرد و گفت: با نیازسنجی و در نظر گرفتن تعداد مخاطبان دارای نیازهای ویژه، به دنبال ایجاد مراکز دیگری در سطح کشور برای این کودکان و نوجوانان هستیم اگرچه این وظیفه به عنوان یک وظیفه اخلاقی تلقی می‌شود و سازمان بهزیستی مسوولیت اصلی ایجاد مراکز ویژه برای این بچه‌ها را بر عهده دارد.
سیدصادق رضایی به مدیران کانون استان‌های مختلف کشور توصیه کرد در صورت وجود مخاطبان دارای نیازهای ویژه به ساخت مراکز فراگیر دست زنند.
وی گفت در حوزه تولید و نشر کتاب و محصولات فرهنگی نیز کانون به این روند رو به رشد ادامه خواهد داد.
مدیرعامل کانون با اشاره به سخنان رییس جمهوری مبنی بر این که فعالیت‌های فرهنگی مرز نمی‌شناسد، جهت اصلی فعالیت انتشارات کانون را حرکت به سمت تالیف بیشتر کتاب برای جامعه هدف خود (کودکان و نوجوانان) در داخل و خارج کشور دانست و افزود: تاکید رییس جمهوری بر این موضوع متمرکز بود که آثار ایرانی باید از ویژگی‌هایی برخوردار باشند که بتوانند با تیراژهای میلیونی به مخاطبان در خارج از کشور عرضه شوند و ما هم به دنبال این هستیم هم شمارگان هم تعداد عناوین چاپ کتاب به ویژه چاپ اول را افزایش دهیم.
رضایی در عین حال یادآور شد که در ماه‌های اخیر با سه گروه از نویسندگان در حوزه رمان نوجوان، رمان‌های مذهبی و رمان‌های طنز نشست‌هایی را برگزار کرده و از آنها خواسته است دست به تالیف کتاب در این حوزه‌ها بزنند.
وی پیش‌بینی کرد در مجموع امسال شاهد چاپ ۳۰۰ عنوان کتاب با شمارگان ۲ و نیم میلیون جلد باشیم که بخشی از آن به همین سه موضوع اختصاص دارد و هزینه‌های آن از محل بودجه‌های در اختیار مدیرعامل تامین می‌شود.
گفتنی است کانون در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در بخش ناشران بزرگسال، ناشران کودک و نوجوان، بخش ناشران آموزشی (کانون زبان ایران) و بازار بین‌المللی نشر حضور فعالی را به نمایش گذاشت و غرفه‌های آن با استقبال خوب انبوه مخاطبان روبرو شد.