هنر مرثیه‌خوانی ۱۲

• ۱۳۸۵ • گروه سنی و, مذهبی
فرستادن این نوشتار با نامه فرستادن این نوشتار با نامه چاپ این مطلب چاپ این مطلب
هنر مرثیه‌خوانی ۱۲
خلاصه کتاب :

از سدۀ چهارم هجری و با حمایت آل‌بویه، یکی از آیین‌های مذهبی ایران، یعنی مرثیه‌خوانی، در این سرزمین پا گرفت. تاریخ نشان می‌دهد که تا پیش از رواج خط موسیقی (نت) در ایران، اگر مرثیه‌خوانی مرسوم نبود، بیشتر آهنگ‌های موسیقی ایرانی از میان رفته و فراموش شده بود.
اشعار مرثیه و تعزیه که بر پایۀ اوزان و الحان موسیقی ساخته شده بود بهترین وسیله برای حفظ موسیقی و آهنگ‌های ملی ایرانی بوده، و با توجه به رایج نبودن خطی برای ثبت گوشه‌ها و آهنگ‌ها، نقش بسیار مهمی در نگهداری و انتقال آنها به نسل‌های آینده ایفا کرده است. روشن است که در این میان «هنرمندان مرثیه‌خوان» تا چه پایه در حفظ موسیقی این سرزمین نقش داشته‌اند، مرثیه‌خوانی هنری بود که دانستن موسیقی، تسلط بر ادبیات و شناخت شعر، احاطه بر تاریخ، آگاهی از رموز سخنوری، آشنایی با هنر تصویرسازی، شناخت اصول روانشناسی مخاطب و بسیاری نکته‌های دیگر از ارکان آن به شمار می‌رفت؛ یعنی آنچه امروزه کمتر مورد توجه کسانی است که به این هنر می‌پردازند.
در این مجموعه نویسندۀ پژوهشگر حاصل دانش و یافته‌های خود را بر پایۀ روش علمی در دوازده دفتر گردآوری کرده و با آوانگاری بسیاری از نوحه‌های قدیمی و نگارش آهنگ‌های آنها به خط موسیقی، هر دفتر را به یک دستگاه موسیقی اختصاص داده است، تا هم بخشی از میراث فرهنگی محفوظ ماند و هم راه علاقمندان به این هنر هموارتر گردد.

نام کتاب :

هنر مرثیه‌خوانی ۱۲

موضوع :

مذهبی

گروه سنی :

و

گردآورنده :

مهدی امین‌فروغی

نت چینی:

مجید ترکاشوند

طراح گرافیک :

کاوه حسن‌بیگلو‌

مجری وصفحه آرا:

آرزو سرافراز

قیمت :

۴۰۰۰۰۰ ریال

قطع کتاب :

۲۷×۲۱ سانتی متر

تاریخ چاپ اول :

۱۳۸۵

شمارگان چاپ :

۱۰۰۰ نسخه

تعداد صفحات :

۱۱۲ صفحه

شماره شابک :

۹۷۸-۹۶۴-۴۳۲-۴۹۷-۰

شابک دوره ای :

۹۷۸-۹۶۴-۴۳۲-۵۵۹-۵

شماره دیوئی :

۷۸۲ / ۲۵ هـ ۸۴۳ الف


Tagged as: