کتاب راهنمای حقوق مالکیت معنوی (کپی رایت) در آسیا منتشر شد

• ۱۳۸۸ • تازه های تولید
فرستادن این نوشتار با نامه فرستادن این نوشتار با نامه چاپ این مطلب چاپ این مطلب

کتاب راهنمای حقوق مالکیت معنوی (کپی رایت) در آسیا با ترجمه لیلی حائری‌یزدی توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شد.
به گزارش روابط عمومی کانون، تاموتسو هوزومی نویسنده این کتاب در مقدمه آن با اشاره به این موضوع که کتاب‌اش راهنمای ویژه‌ای است برای کسانی که در آسیا زندگی می‌کنند، چه آن‌هایی که خالق آثار هستند و چه کسانی که از این آثار بهره می‌برند، اظهار امیدواری کرده است مفاد کتاب وی سبب شود تا آثار واجد حق مؤلف مورد حمایت قرار گیرند و از تلاش مستمر کسانی که به هر شکلی درگیر خلق این آثار هستند و موجبات غنای فکری ما را فراهم می‌آورند، حمایت شود.
نویسنده کتاب پس از مقدمه، فهرستی از آثاری که باید تحت حمایت قرار گیرد شامل آثار ادبی، آثار موسیقیایی، حرکات موزون و پانتومیم، آثار هنری، آثار معماری، نقشه‌ها و نمودارها، عکس، آثار سینمایی و انواع برنامه‌ها و نرم افزارهای رایانه‌ای را ارایه می‌دهد.
بر اساس این گزارش، بخش‌های دیگر کتاب نیز به جزییات حقوق مؤلف، چگونگی حمایت بین‌المللی از آثار، بهره‌برداری از حق مؤلف، آثار در محاصره جامعه در حال تغییر، کنوانسیون‌های بین‌المللی، معاهدات و روش‌ها و فهرست کشورهای عضو و محدوده معاهدات بین‌المللی پرداخته است.
نکته حایز اهمیت در کتاب راهنمای حقوق مالکیت معنوی (کپی رایت) در آسیا تأکید نویسنده بر تفاوت حق مؤلف در کشورهای مختلف و توجه به حقوق اخلاقی مؤلف در کشورهای اروپایی است.
تاموتسو هوزومی در بخشی از کتاب خود در این باره توضیح داده است که حق مؤلف در آثار فکری و هنری، تنها به وجه مادی حق مؤلف توجه ندارد و بسیاری از کشورها به فلسفه فکری و مبانی اعتقادی دنیای معنوی مؤلف احترام می‌گذارند و به دنبال بالا بردن ارزش مالکیت اثر از طریق باز تولید یا فروختن آن نیستند.
این نویسنده که کتاب‌اش به زبان انگلیسی توسط مرکز فرهنگی، آسیا اقیانوسیه یونسکو ACCU)) منتشر شده است، در ادامه تأکید کرده است که حق مالکیت نسبت به اثر و حقوق معنوی صاحب اثر، یکی از انواع بی‌شمار حقوق بشر است که به شکل شفاف در اعلامیه حقوق بشر و در سایر معاهدات بین‌المللی قید شده است و بر اساس آن هرگونه استفاده از مایملک شخصی بدون اجازه از صاحب آن غیرقانونی است و حقوق اخلاقی مؤلف نیز به همین ترتیب از تعدی مصون، و تخلف از آن غیرقانونی است.
حقوق قانونی مؤلف تا قبل از کنوانسیون برن در سال ۱۸۸۶ تنها در داخل هر کشور رعایت می‌شد اما پس از این پیمان، داشتن این حق در تمامی کشورهای متعهد به آن برای صاحب اثر قابل اجرا شد.
کتاب راهنمای حقوق مالکیت معنوی (کپی رایت) در آسیا توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان نماینده رسمی آسیا اقیانوسیه یونسکو ACCU)) در ایران با ترجمه لیلی حائری‌یزدی در ۹۲ صفحه مصور، با تصویرگری تارو گمی و با قیمت ۳۳۰۰ تومان منتشر و روانه بازار کتاب شده است.
گفتنی است کانون از سال ۱۳۸۲ کوشیده است در تمامی آثار منتشر کرده خود حقوق مالکیت معنوی اثر (کپی رایت) را رعایت کند.